Rowerzyści mają różne preferencje. Jednym rower służy do przemieszczania się po mieście, inni kochają wiatr we włosach podczas szybkiej jazdy szosą, są też tacy, którzy lubią się zmęczyć w trudnym terenie. Tym ostatnim najbardziej będzie odpowiadał rower górski MTB.
Rower górski – czyli jaki dokładnie?
Rowery oznaczone krótkim, trzyliterowym skrótem MTB, to rowery przeznaczone do jazdy w terenie górzystym. Tak wynika zresztą z dosłownego tłumaczenia angielskiego rozwinięcia MTB – Mountain Terrain Bike.
Jest to jednak rower przeznaczony nie tylko do jazdy typowo po górach. Sprawdzi się w każdym trudnym terenie, tam gdzie trzeba pokonywać piaszczyste ścieżki, kamienie i inne przeszkody. Wszędzie gdzie trzeba się zmierzyć z trudnymi, terenowymi podjazdami i zjazdami.
Cechy roweru górskiego
Rowerzyści mają do wyboru wiele różnych typów rowerów: szosowe, trekingowe czy właśnie MTB. Różnią się one między innymi wyposażeniem oraz szczegółami technicznymi ramy. Rowery MTB nadają się idealnie do jazdy w górskim terenie czy po lasach. Można z nich korzystać również w innych sytuacjach, lecz część z ich zalet może zostać niewykorzystana, lub nawet przeszkadzać.
Rowery górskie typu MTB wyróżnia przede wszystkim:
– wytrzymała konstrukcja;
– dość ciężka rama;
– amortyzatory – obowiązkowo w widelcu, często również w ramie;
– rozmiar ramy jest mniejszy by rower był bardziej zwinny;
– odpowiednie opony z terenowym bieżnikiem.
Rowery górskie cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza u osób, które lubią wycieczki poza miasto, i to nie koniecznie w trudnym terenie. Jazda po leśnych, piaszczystych duktach na szerokich oponach rower typu MTB jest zwyczajnie łatwiejsza. Wbrew pozorom nie każdy rower górski będzie odpowiedni na te najtrudniejsze górskie podjazdy i zjazdy, jednak wszystkie poradzą sobie w piaszczystym, błotnistym terenie. Także podczas jazdy po górach i wzniesieniach, których pełno jest w Bieszczadach czy na Mazurach.