Decydując się na zakup roweru skupiamy się głównie na jego rodzaju, czy ma być to kolarzówka, MTB, a może rower treningowy. Co bardziej doświadczeni użytkownicy zwracają również uwagę na producenta i modele zastosowanego osprzętu, który również ma ogromne znaczenie dla wygody i efektywności odbywanych jazd. Mało kto jednak zwraca uwagę na materiały, z których zostały wykonane ramy rowerowe – https://www.zico-bike.pl/ramy w przeglądanych modelach rowerów.
Rama ramię nie równa
Rama rowerowa jest podstawą każdego roweru. Czy jest to rower szosowy w cenie samochodu, czy rower z supermarketu w cenie butów, każdy z nich opiera swoją konstrukcje na ramie rowerowej. Głównym czynnikiem, który wpływa na jakość danej ramy, na jej wagę i wytrzymałość jest materiał z którego została wykonana. Oczywiście wraz z coraz bardziej zaawansowanym materiałem, rośnie cena danej konstrukcji, jednak jest to naturalne. Łatwo jest w tym przypadku o kompromis, ponieważ mało kto potrzebuje do dojazdu do pracy ramy za 30 tysięcy złotych.
Materiały do produkcji ram rowerowych
Najpopularniejsze materiały, z których produkuje się ramy rowerowe to:
- stal – podstawowy materiał, szeroko stosowany w najtańszych modelach rowerów. Najczęściej spotkać go można w rowerach dziecięcych i tanich rowerach z marketów. Posiada całkiem przyzwoite parametry wytrzymałościowe i nierozciągliwości, jednak waga całkowicie eliminuje go z szerszego zastosowania,
- aluminium – obecnie najpopularniejszy materiał do produkcji ram rowerowych. Duża wytrzymałość, niska waga oraz bardzo duża dostępność materiału, powodują, że większość obecnie używanych rowerów opiera się właśnie na ramie aluminiowej,
- włókno węglowe – materiał o genialnych właściwościach wagowych. Ramy z niego wykonane są niezwykle lekkie, a przy tym równie mocne. Wadą jest jednak bardzo wysoka cena, więc zastosowanie znajduje głównie w kategoriach czysto sportowych.