Rowery górskie to jedne z najpopularniejszych typów rowerów, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Korzystanie z roweru górskiego jest możliwe praktycznie wszędzie. Rower może być użytkowany na leśnych ścieżkach technicznych, na szutrowych drogach, po drogach wiejskich lub ścieżce rowerowej. Szerokie opony nadają stabilności podczas jazdy, a miękkie zawieszenie sprawia, że rower górski jest wygodny w prowadzeniu. Lekka rama i optymalny system przełożeń pozwala uzyskać dobrą prędkość.
Jaką wybrać ramę w rowerze MTB?
W rowerach MTB — z angielskiego MTB Mountain Terrain Bike — wyróżnia się dwa typy ram: aluminiowe i karbonowe. Karbon, czyli włókno węglowe, jest lżejszy, sztywniejszy i wygodniejszy, ale często kosztuje więcej. Nieco cięższe rowery górskie z ramą aluminiową, będą dla większości początkujących wystarczające, aby rozpocząć przygodę z rowerem MTB.
Rowery MTB różnią się także wielkości i szerokością opon. Te powinny zostać dobrane do rodzaju terenu, na którym rower będzie użytkowany. Im gładszy bieżnik tym rower lepiej sprawdzi się na szosach, gdyż będzie stawiał mniejszy opór. Bieżniki głębokie będą idealne na trasy w trudnym terenie. Obecnie rowery górskie są produkowane z kołami 27,5″ lub 29″. Mniejsze koła są łatwiejsze do manewrowania na technicznych odcinkach. Są zalecane dla niższych osób lub dzieci. Koła o większym rozmiarze lepiej się sprawdzą na wymagających trasach z przeszkodami.
Amortyzacja i przełożenia w rowerze górskim
Najbardziej rozpowszechnione są rowery górskie typu hardtail. Są to rowery MTB, w którym zawieszenie znajduje się wyłącznie na przednim widelcu. Na niezbyt trudnych trasach jest to rozwiązanie w zupełności wystarczające. Droższą alternatywą jest pełne zawieszenie lub amortyzatory pneumatyczne. Podwójne zawieszenie zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na szczególnie nierównych nawierzchniach z kamieniami i korzeniami. Większość rowerów górskich wyposażona jest w 21 biegów, co jest optymalną liczbą na trasy o różnych poziomie trudności.