Licznik kolarski staje się coraz bardziej popularny nie tylko wśród miłośników jazdy na rowerze, ale także wśród profesjonalistów. Jak on działa i jakie funkcje dla rowerzystów spełnia?
Jak działa licznik rowerowy bezprzewodowy?
Niezależnie od modelu, komputerek rowerowy wyposażony jest w czujnik Halla, który wykrywa pole magnetyczne. Magnes jest przymocowany do jednej z przednich szprych, naprzeciwko kontaktronu, który zamyka styk za każdym razem, gdy magnes przechodzi nad nim. Sygnały te są przekazywane do komputera i wyświetlane na ekranie w postaci liczb. Niektóre modele komputerów rowerowych mogą dodatkowo obliczać kadencję na minutę. Magnes na ramieniu korby i czujnik magnetyczny na tylnym kole łańcuchowym są zamontowane.
Licznik rowerowy bezprzewodowy działa bezprzewodowo i przesyła sygnały z czujników drogą radiową. Wszystkie obliczenia opierają się na liczbie obrotów koła na minutę. Wszystkie dane są obliczane na podstawie tej wartości. Głównym parametrem pomiarowym jest aktualna prędkość. Dzięki tym danym rowerzysta wie, z jaką prędkością jedzie. Komputer rowerowy pokazuje również maksymalną prędkość, z jaką rowerzysta jechał podczas podróży, średnią prędkość (stosunek całkowitego dystansu do czasu jazdy). Ponadto, niektóre modele pozwalają na ustawienie pożądanej prędkości, o której spadku komputer rowerowy informuje użytkownika.
Co jeszcze pokazuje licznik rowerowy:
- całkowity przebieg;
- odległość przebyta w określonym czasie;
- liczba i odległość odcinków ścieżki;
- czas;
- stoper;
- czas, w którym rower był w ruchu;
- odliczanie;
- kadencja (częstotliwość aktualna i średnia);
- puls (w niektórych modelach);
- wysokość jazdy.
Nowoczesne liczniki rowerowe mają funkcję bezprzewodowej transmisji sygnału lub wzmocnionego przewodu, aby chronić przed uszkodzeniem.
Ponadto dla łatwości użytkowania są instalowane:
- czujniki do pomiaru temperatury otoczenia;
- podświetlenie;
- zdalne przyciski, które można zainstalować w dowolnym dogodnym dla Ciebie miejscu;
- synchronizacja z komputerem PC;
- możliwość zmiany wielkości informacji wyświetlanych na ekranie;
- sygnały dźwiękowe.