W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się wycieczki rowerowe. Warto mieć na uwadze, że czasami trwają one nawet kilka tygodni, dlatego sprzęt rowerowy powinien być wcześniej odpowiednio przygotowany.
Jaką pompkę rowerową wybrać?
Podstawą jest oczywiście pompka do roweru, której nie może zabraknąć. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy dojdzie do uszkodzenia dętki lub innej awarii. Jedną z najważniejszych czynności użytkownika jednośladu jest kontrolowanie stanu kół. Prawidłowe ciśnienie w oponach często jest warunkiem wygodnej podróży. Niestety wiele osób cały czas bagatelizuje ten problem i nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że to niebezpieczne. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak wybrać pompkę do roweru i jakie są jej rodzaje. Pompowanie opon to prosta, ale jednocześnie podstawowa umiejętność, którą powinien opanować bez wątpienia każdy. Niestety jazda na miękkich lub zbyt twardych oponach może się skończyć tragicznie. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup dodatkowej opony oraz dętki. Nie można też zbyt mocno pompować koła, ponieważ może to znacząco pogorszyć trakcję opon. Każdy posiadacz jednośladu musi mieć na swoim wyposażeniu przynajmniej pompkę ręczną.
Pompka podłogowa duża
Niezwykle przydatna jest także pompka do roweru duża podłogowa, którą można wykorzystać w gospodarstwie domowym. Na stacjach benzynowych znajdują się kompresory, którymi można trochę podpompować koła. Ekspresowe napełnianie opon powietrzem jest możliwe dzięki pompkom na naboje CO2. Należy jednak mieć na uwadze, że trzeba dokupować pojemniki z CO2, dlatego też są droższe w eksploatacji. Minimalna masa oraz rozmiar to największe atuty pompek na naboje. Według powszechnej opinii jest to również najmniejsza pompka, która jest obecnie dostępna na rynku. Nie jest ona jednak neutralna dla środowiska, ponieważ produkowana jest duża ilość śmieci w formie naboi. Najbardziej wydajne są oczywiście duże pompki podłogowe. Do napędzania tłoku wykorzystujemy ciężar ciała, dlatego praktycznie nie da się odczuć zmęczenia podczas pompowania opon. Pompkę można ustawić w wygodnej pozycji, ponieważ posiada specjalny wężyk. Kupując pompkę podłogową należy pamiętać, żeby była wykonana ze stali lub aluminium.
Parametry pompki
Tworzywo sztuczne nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest mało wytrzymałe, przez co pompka może szybko odmówić posłuszeństwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dużej pompki nie jesteśmy w stanie zabrać ze sobą w trasę, dlatego trzeba koniecznie zaopatrzyć się w pompkę ręczną. Zajmuje ona bardzo mało miejsca i jest lekka, więc rowerzysta nie powinien nawet odczuć żadnego dyskomfortu. Trzeba pamiętać, że zdecydowana większość pompek podłogowych posiada manometr, który umożliwia określenie ciśnienia w oponach. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, które zostało zamontowane fabrycznie. Niezbędnym elementem wyposażenia pompki stacjonarnej jest oczywiście manometr. Bez tego ciężko by było ustalić, w którym momencie ciśnienie będzie zadowalające. Inwestycja w pompkę rowerową jest świetnym wyborem i z pewnością zwiększy twoje bezpieczeństwo na drodze.